آمیودارون


موارد مصرف:

آميودارون از راه خوراكي فقط در درمان تاكي كاردي بطني گهگير و غيرپايدار از نظر هموديناميكي و فيبريلاسيون بطني گهگير زماني كه ساير داروها موثر نميباشند، مصرف میشود. اين دارو از راه تزريقي جهت تخفيف و پيشگيري از آريتمي فوق بطني گهگير كه به ساير داروها پاسخ نميدهد، بويژه هنگامي كه همراه سندرم ولف پاركينسون - وايت (w-p-w) باشد، از جمله فيبريلاسيون دهليزي، فلوتر دهليزي، تاكي كاردي دهليزي نابجا و تاكي كاردي فوق بطني مصرف میشود.

مكانيسم اثر:
آميودارون با اثر مستقيم بربافتها، بدون تاثير بارز بر پتانسيل غشاء، طول مدت پتانسيل عمل و دوره تحريك‏ ناپذيري را در تمام بافتهاي قلب طولاني میکند. همچين در بيماران مبتلا به سندرم w-p-w، تحريك‏پذيري بافت مسير فرعي را طولاني كرده و سرعت هدايت را در اين بافتها كند میکند.

فارماكوكينتيك:
جذب آميودارون از راه خوراكي كند ومتغيراست. حدود 25-20 درصد از راه خوراكي جذب میشود. سرعت دستيابي به غلظت پلاسمايي يكنواخت و درماني دارو، كند و دفع دارو طولاني است. پيوند دارو با پروتئين بسيار زياد است. متابوليسم اين دارو كبدي است و نيمه عمر آن در مرحله ابتدايي، 10-5/2 روز و در مرحله انتهايي 107-26 روز است. اثر دارو 3-2 روز تا 3-2 ماه پس از مصرف شروع میشود وحداكثر غلظت پلاسمايي نيز 7/3 ساعت پس از مصرف حاصل میشود. طول مدت اثر متغير (هفته ها تا ماه ها) است. اين دارو از طريق صفرا دفع میگردد.

موارد منع مصرف:
اين دارو در انسداد دهليزي- بطني درجه 2 يا 3 كه از قبل وجود داشته است (بدون ضربان ساز مصنوعي)، حملات برادي كاردي كه منجر به سنكوپ میشود (مگر اينكه از ضربان ساز مصنوعي براي كنترل آن استفاده نشود) و عيب عملكرد گره سينوسي مگر اينكه توسط ضربان ساز مصنوعي كنترل نشود و حساسيت شديد به دارو نبايد مصرف شود.


 


برچسب‌ها: داروها
ادامه مطلب

[ یکشنبه ۳۱ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۷:۵۰ قبل از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

بدون شرح


غرور گفت “ غیر ممکن است ”


تجربه گفت “ خطرناک است ”عقل گفت “ بیهوده است ”


دل زمزمه کرد ” امتحانش کن ”


برچسب‌ها: بدون شرح

[ پنجشنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۳۶ بعد از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

خاطره
امروز1392/6/22روز جمعه بود ومن عصر کار بودم تقریبا حدود یه ماهی میشه که از بخش گوارش به اورژانس رفته بودم.اورزانسو با وجود شلوغ بودن وپرکار بودنش خیلی دوست دارم درسته بخش گوارش از نظر کاری راحت تر بود ولی دیگه برام تکراری شده بود این تغییر بخش خیلی برام خوشایند بود . وقتی امروز سر شیفت رفتم طبق انتظاری که داشتم اورژانس خلوت بودبعد از تحویل گرفتن بیماران وانجام دادن کارهاشون با همکارا که 8نفر بودیم دور هم جمع شدیم واز خاطرات وتجربیات شیفتهای قبلیمون تعریف میکردیم حدود ساعت های 4:30 عصر بود که همکاران فوریت های پزشکی آقایی55 ساله روکه به علت تصادف ،ماشینش منفجر شده بود و دچارسوختگی 100%شده بود روآوردن .سریع بیمار رو به اتاق سوختگی بردیم ومتاسفانه بیمار تقریبا تمام پوست تنش رو از دست داده بود خییییییییلی صحنه وحشتناکی بود گوشت دست های بیمار آویزان شده بود ویه قسمتی از استخوانهای دستش کاملا پیدا بود بعد از دبرید کردن وبانداژ بیمار رو به بخش سوختگی منتقلش کردیم ولی از همون اول معلوم بود که بیمار تا شب ممکنه اکسپایر بشه.اولین باری بود که سوختگی 100% رو میدیدم.یک ساعت بعد ازانتقال این بیمار به بخش سوختگی ،از یکی از کلینیکهای درمانی با اورژانس تماس گرفتن که یه دختر 18 ساله که جهت رینوپلاستی به این کلینیک مراجعه کرده بودوتحت عمل جراحی قرار گرفته بوددر حین جراحی دچار ارست قلبی شده بود!!!!!!!!!!!!!!!وکد خورده بود خلاصه بعد ازهماهنگی های لازم بیمار رو ار کلینیک به اورژانس ما منتقل واز اورژانس هم بیمار رو سریعا به ICUمنتقل کردیم.خلاصه بعد از این بیماران دوباره اورژانس به وضعیت عادی برگشت که دو باره تلفن اورژانس به صدا دراومد همه چشامون به دهن مسئول شیفت بود که تلفن رو جواب داده بود که دیدیم سریع تلفن رو قطع کرد وگفت بچه ها بلندشین سوپروایزر بود گفت مریض کدی رو دارن میارن همه مثل ملخ پریدیم ووسایل رو داشتیم حاضر میکردیم که همکاراری فوریت پزشکی از راه رسیدن و یه آقایی که حدودا 56سالش بود واینتوبه بودروآوردن سریع شروع به CPRکردیم متاسفانه بیماربرنگشت واکسپایر شد.این بیمار هم متاسفانه اوردوز کرده بود و دچار ارست قلبی شده بود وتا خانواده اش با115 تماس گرفته بودن زمان زیادی گذشته بود چون همه فکر میکردن بیمار خواب رفته ولی یکی از دخترهای بیمار میگفت وقتی رفتم بالای سر پدرم دیدم رنگش پریده وشک کردم که بی هوش شده که هرچی صداش کردم دیدم جواب نمبده سریع با 115 تماس گرفتیم . همکاراری فوریت پزشکی هم گفتن وقتی که ما به منزل این بیماررفتیم بیمار اصلا نبض نداشته که همونجا شروع به CPR کردیم که بیمار برگشته ولی در حین انتقال بیمار به بیمارستان دوباره دچار ارست قلبی شده بود.خلاصه این شیفت رو با این همه کدهای گوناگونی که داشتیم به اتمام رسوندیم.این بود یکی ازروزهای جمعه شهریور ماه ما.

برچسب‌ها: خاطره

[ جمعه ۲۲ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۴ بعد از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

لغت نامه ارتوپدی(2)

ابتوراتور نام یک حلقه استخوانی است که در جلوی لگن خاصره قرار دارد. در بالا و پایین حلقه ابتوراتور راموس یا شاخه های استخوان پوبیس قرار دارد.

ابتوراتور نام عصبی است که از داخل لگن عبور کرده و به عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران میرود.

ابتوراتور نام شریانی است که از شریان ایلیاک داخلی منشعب شده و در داخل لگن سیر میکند.ابداکشن به معنای دور شدن یک اندام از محور وسط بدن یا دور شدن قسمتی از اندام از محور طولی کل اندام است.

وقتی سر پا ایستاده ایم و دست هایمان در دو طرف بدن آویزان است اگر در این حال دست را از تنه دور کنیم بطوریکه به جلو یا به عقب منحرف نشده باشد حرکت ابداکشن را در مفصل شانه انجام داده ایم. وقتی سر پا ایستاده ایم و دو دست را از طرفین به بالا میبریم بطوریکه تنه و دست های ما شکل یک صلیب را به خود میگیرند حرکت ابداکشن را در مفاصل شانه هایمان انجام داده ایم.

وقتی سر پا می ایستیم و یک پای خود را از کنار از بدن دور میکنیم و یا وقتی سر پا می ایستیم و دو پا را به اندازه عرض شانه از هم دور میکنیم در واقع حرکت ابداکشن را برای مفاصل ران انجام داده ایم.

وقتی تمام انگشتان دست را بصورت بادبزن از هم دور میکنیم در واقع حرکت ابداکشن را برای انگشتان انجام داده ایم.

 در این حالات میگوییم اندام را ابداکت Abduct کرده ایم.ابدکتور نام عضله یا عضلاتی است که یک اندام یا قسمتی از آن را از خط محوری بدن دور میکند.

بطور مثال ابدکتور های ران به عضلاتی میگویند که در ناحیه باسن آن قرار داشته و با انقباض خود موجب دور شدن ران ها از هم میشوند.

یا ابدکتور شست عضله ای ایست که آن را از کف دست دور میکند.اپی فیز قسمتی از استخوان است که بین سطح مفصلی و صفحه رشد قرار دارد.

در هر انتهای استخوان های بلند یک صفحه رشد قرار دارد. بین صفحه رشد و سطح مفصل قسمتی از استخوان قرار دارد که به آن اپی فیز میگویند.

اپی فیز در انتها های استخوان قرار دارد.


اپی کندیل در لغت به معنای آنطرف کندیل است. کندیل که در فارسی آنرا به لقمه هم ترجمه کرده اند به برجستگی های انتهای استخوان های بلند میگویند.

در پایین ترین قسمت استخوان بازو دو برجستگی استخوان یکی در سمت داخل و دیگری در سمت بیرون وجود دارند که به آنها کندیل میگویند. روی برجستگی استخوانی سمت داخل که به آن کندیل داخلی هم میگویند یک برجستگی کوچکتر وجود دارد که به آن اپی کندیل یا زائده فوق لقمه ای میگویند. اپی کندیل داخلی آرنج در زیر پوست سمت داخل آرنج لمس شده و از پشت آن عصب اولنار عبور میکند.


اداکشن به معنای نزدیک شدن یک اندام به محور وسط بدن یا نزدیک شدن قسمتی از اندام به محور طولی کل اندام است. 

وقتی که دست راست خود را همراه با کل اندام فوقانی از سمت کنار بالا نگه داشته ایم و شروع به پایین آوردن دست و نزدیک کردن آن به تنه میکنیم، با نزدیک کردن دست به تنه حرکت اداکشن را در مفصل شانه انجام داده ایم.

وقتی انگشت شست را به کنار کف دست نزدیک میکنیم در واقع حرکت اداکشن را انجام داده ایم.

در این حال میگوئیم شست را اداکت Adduct کرده ایم.


ادکتور نام عضله یا عضلاتی است که یک اندام یا قسمتی از آن را به خط محوری بدن نزدیک میکند.

بطور مثال ادکتور های ران به عضلاتی میگویند که در سمت داخلی آن قرار داشته و با انقباض خود موجب نزدیک شدن هر دو ران به هم میشوند. یا ادکتور شست عضله ای ایست که آن را به کف دست نزدیک میکند.ارتوز به وسیله ای میگویند که برای حمایت از یک عضو و یا تصحیح تغییر شکلی که در عضو وجود دارد بکار میرود. بریس ها نوعی ارتوز هستند.

ارتوز ها در مواردی برای محدود کردن حرکت مفصل در جهات خاصی و هدایت حرکت در جهات دیگر بکار برده میشوند. گاهی برای کاهش نیروهای وزنی وارده به قسمتی از اندام مورد استفاده قرار میگیرند و گاهی در درمان شکستگی ها موقعی که اندام از گچ خارج میشود برای حمایت اندام بکار میرود.

ارتوز ها در بعضی بیماری ها برای کاهش در اندام و یا کمک به حرکت بهتر عضو مورد استفاده قرار میگیرند.بارلو نام یک آزمایش و تست بالینی ارتوپدی است که پزشک از آن برای معاینه کودک مبتلا به ناپایداری مادرزادی مفصل ران استفاده میکند.

اساس تست بارلو سعی پزشک در جابجا کردن مفصل ران است.

 با انجام تست بارلو پزشک با انجام مانوری سعی میکند مفصل ران را در ببرد و وی این دررفتن را احساس میکند.  خارج شدن سر استخوان ران از حفره استابولوم با انجام تست بارلو نشانه ناپایداری مفصل ران است.


ازگود اشلاتر بیماری است که مشخصه آن یک برجستگی استخوانی دردناک در جلوی بالاترین قسمت استخوان تیبیا یا درشت نی است.

برجستگی استخوانی بیماری ازگود اشلاتر در محل اتصال تاندون کشکک به استخوان درشت نی قرار دارد.

ازگود اشلاتر در سنین نوجوانی ایجاد شده و موجب درد زیر زانو میشود.

درمان بیماری ازگود اشلاتر معمولا اقدامات غیر جراحی است.


برچسب‌ها: لغت نامه ارتوپدی
ادامه مطلب

[ دوشنبه ۱۸ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۱۲:۲۷ بعد از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

سندرم سینوس بیمار sss
سندرم سینوس بیمار


تعریف. سندرم سینوس بیمار نامی است که برای مجموعه ایی از مشکلات ریتمی قلب (آریتمی) بکار می رود. گره سینوسی که نقش پیس میکر طبیعی قلب را بازی می کند عملکرد مناسبی ندارد. این گره سینوسی مجموعه ایی از سلولهای تخصص یافته هستند که درحفره بالایی راست قلب قرار دارند و ریتم قلب را کنترل می کنند. گره سینوسی ایمپالس های الکتریکی با سرعت ثابت و یکنواخت را تولید می کند. در سندرم سینوس بیمار، ضربان ناهنجار گره سینوسی، سبب کاهش ضربان قلب (برادیکاردی) و افزایش ضربان قلب ( تاکی کاردی ) و گاهی حتی منجر به بروز ضربان متغیر می گردد.

    امروز من بیماری78ساله با تشخیص sssداشتم وعلایم شامل سرگیجه، ضعف و       بی حالی سبکی سر ودر نوار قلب دوره هایی از برادی کاردی وتاکیکاردی،تنگی نفس ،درد قفسه سینه وپالس ریت126 داشت.دوست داشتم تا در مورد این بیماری  مطلبی بذارم امیدوارم مفید بوده باشه


برچسب‌ها: بیماریهای قلب وعروق
ادامه مطلب

[ شنبه ۱۶ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۱۵ بعد از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

لغت نامه ارتوپدی

آپلازی به معنای تشکیل نشدن یا فقدان یک اندام یا قسمتی از یک اندام یا یک بافت است. آپلازی معمولا مادرزادی است یعنی فرد از بدو تولد دچار یک نقص مادرزادی در اندام است.

بطور مثال آپلازی شست به معنای اینست که در دست انگشت شست تشکیل نشده است.


آرتروتومی به معنی باز کردن مفصل به توسط عمل جراحی است.

آرتروتومی نوعی عمل جراحی است. در این عمل جراحی پزشک جراحی با شکاف دادن پوست و سپس کنار زدن عضلات، کپسول مفصلی را برش داده و به فضای درونی مفصل دسترسی پیدا میکند.
آرتروتومی جزئی از اعمال جراحی دیگر است و به تنهایی انجام نمیشود. بطور مثال پزشک جراح برای دسترسی به استخوان های شکسته شده سطح مفصلی برای جااندازی آنها ابتدا باید مفصل را آرتروتومی کند و سپس اقدامات جراحی مورد نیاز را در داخل مفصل انجام دهد.آرتروپاتی به معنای بیماری مفصل است. هر مشکلی در مفصل را میتوان نوعی آرتروپاتی دانست. آرتریت یا التهاب مفصل در واقع زیر مجموعه آرتروپاتی است.

بعضی از انواع آرتروپاتی عبارتند از

 • آرتروپانی شارکو : تخریب مفصل بدنبال از بین رفتن حس درد در آن
 • آرتروپاتی هموفیلی : بیماری مفصل بدنبال ابتلا به هموفیلی
 • آرتروپاتی تغذیه ای : بیماری مفصل به علت اختلالات تغذیه ای مانند مصرف زیاد ویتامین


آتروفی سودک یا دیستروفی رفلکسی سمپاتیک که گاهی به آن آلگودیستروفی هم میگویند معمولا بعد از شکستگی، پیچ خوردگی یا دیگر ضربات به اندام بوجود میاید.

آتروفی سودک معمولا خود را بصورت درد، تورم و خشکی مفصلی در دست یا پای اندام آسیب دیده نشان میدهد.

علت اصلی آتروفی سودک شناخته شده نیست ولی به نظر میرسد وقوع آن با تغییراتی در تنظیمات سیستم اعصاب سمپاتیک همراه است.
آتروفی به معنی لاغر شدن یک عضو یا بافت است. آتروفی معمولا به علت اختلال در خونرسانی بافت و یا کار نکشیدن از عضو بوجود میاید. مثال معمول آن آتروفی عضله است.

آتروفی عضله به معنی لاغر شدن و ضعیف شدن عضله است. آتروفی عضله میتواند بدنبال کاهش جریان خون عضله و یا فلج شدن اعصاب حرکتی عضله و یا عدم استفاده طولانی مدت از عضله ایجاد شود.آرتروپلاستی نوعی جراحی ترمیمی است که به منظور کاهش درد و یا افزایش دامنه حرکتی در مفصلی که دچار محدودیت حرکتی شده انجام میشود.

انواع مختلفی از آرتروپلاستی وجود دارد که عبارتند از

 • تعویض کامل مفصل Total joint replacement : نوعی آرتروپلاستی است که در آن هر دو سطح مفصلی با مواد مصنوعی جایگزین میشوند.
 • تعویض نیمی از مفصل Hemiarthroplasty : نوعی آرتروپلاستی است که در آن فقط یک طرف سطح مفصلی با مواد مصنوعی جایگزین میشود
 • قرار دادن رباط در بین دو سطح مفصلی که به آن Fascial Arthroplasty میگویند
 • برداشتن استخوان دو سطح مفصلی بدون اینکه چیزی به جای آن قرار داده شود که به آن Excisional Arthroplasty میگویند.

متداول ترین آرتروپلاستی که امروزه انجام میشود نوع اول است که به آن عمل جراحی تعویض مفصل هم میگویند.
آرترودز نوعی عمل جراحی است و به معنی خشک کردن و بیحرکت کردن مفصل با استفاده از عمل جراحی است.

در عمل جراحی آرترودز پزشک جراح، غضروف مفصلی را از سطح دو استخوانی که مفصل را تشکیل داده اند خارج کرده تا به استخوان برسد. سپس استخوان های دو طرف مفصل را در کنار هم قرار داده و آنها را با پیچ و پلاک و یا پین در کنار هم نگه میدارد. بعد از چند ماه استخوان ها به هم جوش میخورند.

عمل جراحی آرترودز برای از بین بردن درد مفتصلی که دچار آرتروز و ساییدگی شدید مفصلی هستند بکار برده میشود. البته بیمار در ازای رهایی از درد حرکت مفصل را از دست میدهد. امروزه عمل جراحی آرترودز کمتر از قبل استفاده میشود و بسیاری از بیمارانی که در قبل آرترودز میشدند امروزه تحت عمل جراحی آرتروپلاستی قرار میگیرند.
آرتروسکوپ یک ابزار پزشکی است که مهمترین قسمت آن یک لوله فلزی ظریف است که از راه پوست به داخل مفصل فرستاده شده و از طریق آن داخل مفصل دیده شده و در صورت لزوم جراحی میشود.

آرتروسکوپ شامل یک سیستم ویدیویی نیز هست که تصاویر داخل مفصل را از طریق یک دوربین گرفته و پزشک معالج میتواند آن تصاویر را بر روی صفحه مانیتور ببیند.

آرتروسکوپ یک منبع نور هم دارد که داخل مفصل را روشن میکند.                                                                                      آرتروسکوپی یک روش تشخیص و درمانی است که در آن لوله فلزی ظریفی از راه پوست به داخل مفصل فرستاده شده و از طریق آن داخل مفصل دیده شده و در صورت لزوم جراحی میشود.

امروزه آرتروسکوپی یکی از اعمال رایج در ارتوپدی است.

آرتروسکوپی بیش از دیگر مفاصل در زانو بکار برده میشود ولی در مفاصل شانه، مچ پا، ران، مچ دست و آرنج هم آرتروسکوپی مورد استفاده قرار میگیرد.

 


آرتروگرافی یک روش عکس برداری رنگی است که برای دیدن مفصل بکار برده میشود.

در روش آرتروگرافی متخصص رادیولوژیست ابتدا ماده خاصی را به همراه هوا به درون مفصل ( معمولا زانو و یا شانه) تزریق میکند. این ماده مانع از عبور اشعه ایکس شده و در واقع موجب میشود فضای داخل مفصل هم مانع عبور اشعه شده و در نتیجه سایه منیسک در زانو و یا تاندون روتاتور کاف در شانه بر روی فیلم دیده شود.

امروزه آرتروگرافی به عنوان یک وسیله تشخیصی بطور وسیعی جای خود را به ام آر آی داده است.آرتروگریپوز یک بیماری مادرزادی است که مشخصه آن تغییر شکل و سفتی غیر پیشرونده مفاصل در حین تولد است. در این بیماری بافت عضلانی بطور کامل یا نسبی با بافت چربی و فیبرو جایگزین شده است.

در بیماری آرتروگریپوز عضلات لاغر شده و بدنبال آن مفاصل تغییر شکل داده و در وضعیت های نامناسب قرار میگیرند.

آرتروگریپوز میتواند در اندام ها با شدت و ضعف مختلفی علائم خود را بروز دهد.آرتریت به معنی التهاب مفصل است. در آرتریت مایع مفصل افزایش پیدا کرده و مفصل متورم میشود. درد از علائم معمول آرتریت است.

انواع آرتریت عبارتند ار :

 • آرتریت عفونی : به علت رشد میکروب در مفصل ایجاد میشود. آرتریت چرکی و آرتریت سلی از این دسته اند
 • آرتریت روماتیسمی : مانند روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتویید و یا اسپوندیلیت انکیلوزان
 • استئوآرتریت : به آن آرتروز یا ساییدگی مفصل هم میگویند
 • آرتریت تقرسی : به علت رسوب اسید اوریک در مفاصل ایجاد میشود
آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری مزمن است که موجب التهاب، درد و تورم مفاصل بدن میشود. آرتریت روماتوئید جزو دسته بیماری های اتوایمون یا خود ایمنی بوده و در دراز مدت میتواند موجب تخریب مفصل شود.

مهمترین علائم بیماری آرتریت روماتوئید درد و خشکی صبحگاهی مفاصل بدن بخصوص در دست، همراه با احساس ضعف و خستگی است که بصورت تدریج در عرض چند هفته تا چند ماه ایجاد شده و شدت میابند.

آرتریت روماتوئید میتوانید دیگر ارگان های بدن را نیز درگیر کند
آشیل نام قویترین تاندون بدن است که در پشت و بالای مچ پا قرار دارد.

تاندون یا زردپی آشیل انتهای تحتانی عضله تری سپس در پشت ساق است.

تاندون آشیل به استخوان کالکانه یا پاشنه متصل شده و انقباض عضله سه سر با واسطه تاندون آشیل موجب میشود مچ و کف پا به سمت پایین حرکت کند.برچسب‌ها: لغت نامه ارتوپدی
ادامه مطلب

[ جمعه ۱۵ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۱۲:۱۲ بعد از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

بدون شرح...رسیدن فردا برای هیچکس حتمی نیست،پس آنقدر


برقصید تا پاهایتان درد بگیرد،آنقدر بخندید تا پهلوهایتان                         


اذیت شود،به کسانی که دوستشان دارید ابراز عشق                          


کنید،چراکه فردا شاید هرگز نیاید ...                                     


برچسب‌ها: بدون شرح

[ دوشنبه ۱۱ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۸:۳۴ قبل از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

راهنمای جامع مصرف داروهای وریدی

[ جمعه ۸ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۱۸:۷ بعد از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

پمپ انفوزیون

انفوزیون  JMS/OT601

این دستگاه جهت تزریق داروها در طی ساعت معین با حجم معین می باشد.

عملکرد:
On/Off: که پشت دستگاه قرار دارد روی on قرار گیرد.

Power: چند ثانیه روی آن فشار دهید تا دستگاه روشن شود.

Start: با فشار آن پمپ شروع به کار می کند.

Stop: جهت متوقف کردن تزریق استفاده می شود. با متوقف کردن تزریق  می توان تنظیمات پمپ را تغییر داده سپس  تزریق را مجدد شروع نمود.

Iv Set قطرات آن باید با تروس وصل شده برابر باشد. ست 15 /ست خون 20/میکروست 60

Rate: باکمک این دکمه میزان تزریق در هر دقیقه یا هر ساعت مشخص می شود.

توجه: جهت تنظیم بر حسب قطره در دقیقه یا میلیلیتر در ساعت  از دکمه سفید رنگ پشت پمپ باید استفاده نمود که در حالت پایین بودن بر حسبgtt/min و در حالت بالا بودن بر حسب ml/hمی باشد . پمپ با هر روشی که تنظیم باشد آن روش با رنگ سبز روشن می شود.

Volume: حجم مورد نیاز که باید در طی تزریق انجام شود مشخص می گردد. حجم بر حسب سی سی می باشد.

Purge: در هنگام تزریق فشاری Push حجم کمی از دارو استفاده می شود.آماده کردن پمپ:

پمپ را با کمک پیچی که در پشت آن قرار دارد به پایه سرم وصل نمایید. تروس مورد نظر را به دارو ؛ خون یا سرم وصل نموده و روی پایه سرم قرار دهید. تروس را از داخل پمپ که درب آن در سمت راست پمپ قرار دارد عبور  دهید جهت باز کردن آن قطعه فلزی روی پمپ را به سمت جلو سپس به سمت عقب می کشیم بعد از عبور تروس از داخل آن - تروس به صورت کاملا صاف باشد - درب را می بندیم .

چشمی دستگاه را روی چشمی تروس قرار می دهیم (چشمی تروس باید کمتر از نصف حجم خود مایع داشته باشد پیچ تروس را در حالت کاملا باز قرار می دهیم . پمپ را بر حسب حجم و قطرات تنظیم می کنیم و دکمهstart  را فشار میدهیم

توجه : اگر در هنگام کار پمپ می خواهید تنظیمات را تغییر دهید باید ابتدا با دکمه Stop پمپ را متوقف کرده تنظیمات جدید را انجام داده سپس Start را بزنید. 

توجه: قبل از تزریق از سالم بودن رگ بیمار مطمئن باشید پمپ تحت هر شرایطی دارو را تزریق می کند.آلارم ها: قرمز شدن هر کلمه نشانه آلارم آن است.

  Low battery اتمام باطری دستگاه؛ پمپ را به برق وصل نمایید.

  Air در مسیر تروس هوا وجود دارد اگر حجم هوا بسیار کم است از دکمه purgeاستفاده نموده و هوا را پوش کنید.
 در صورت حجم زیاد هوا پمپ راstop نموده تروس را جدا کنید هوا را خالی نموده مجدد تروس را در پمپ قرار دهید.

Empty: ویال دارو یا کیسه خون به اتمام رسیده است

 Occlنشانه بسته بودن مسیر تزریق است. تمام مسیر را چک کرده از باز بودن مسیر و نداشتن پیچ خوردگی و نگرفتن رگ مطمئن شوید.

 Door درب دستگاه باز است مجدد چک شود.

 Drip پمپ نمی تواند قطرات را بشمارد. بدلیل عدم همخوانی قطرات تنظیم شده با نوع تروس؛ پر بودن کامل چشمی تروس؛ تمیز نبودن چشمی دستگاه یا جدا شدن سیم رابط چشمی پمپ از پشت آن.منبع:دانش پرستاری


برچسب‌ها: تجهیزات
ادامه مطلب

[ دوشنبه ۴ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۱۵ بعد از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]

آنتی دوت

[ یکشنبه ۳ شهریور۱۳۹۲ ] [ ۱۷:۲۱ بعد از ظهر ] [ آزاده شیرعلیزاده ]

[ ]